Ostrzeżenie dla rolników i hodowców związane z upałem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 lipca 2019

W związku z obecnymi wysokimi temperaturami powietrza, które mogą również wpływać na dobrostan zwierząt, Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej przypominają o istotnych zasadach, których powinni przestrzegać rolnicy. Hodowcy zwierząt hodowlanych powinni zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej ilości wody pitnej dla zwierząt, a także wystarczającej wentylacji i ochłodzenia (np. poprzez zapewnienie zacienienia w formie wiaty lub naturalnego w postacie drzew. Należy zachować szczególną ostrożność podczas transportu zwierząt.

W stajniach, halach i innych budynkach gospodarskich, w których temperatura może wzrosnąć bardzo wysoko, należy zapewnić wentylację oraz alternatywne źródła energii. Plan awaryjny hodowcy wskazuje okres, w którym dobrostan zwierząt może być utrzymany w przypadku awarii sztucznego systemu wentylacji. Obowiązek ten dotyczy wszystkich gospodarstw, w których wentylacja zależy od systemu sztucznej wentylacji. W przypadku awarii zasilania w miejscu zakwaterowania rolnik musi zapewnić działanie alternatywnych źródeł energii.

W dużych fermach świń i oborach zaleca się chłodzenie zwierząt pod prysznicem w przypadku ekstremalnych temperatur. Zwierzęta gospodarskie, zwłaszcza bydło i owce w naszym kraju, ale także konie, muszą być w stanie ukryć się w cieniu przed słońcem. Potrzebują również odpowiedniego źródła pokarmu. Dla lepszego zrozumienia ilość wody, jakiej wymaga zwierzę gospodarskie dziennie: dorosłe świnie 25 l; dorosłe owce 20 l; dorosłe bydło 40 l i krowy mleczne 100-180 l.

Hodowcy powinni monitorować prognozy pogody, a także przewidywać problemy, które mogą spowodować nagłe zmiany temperatury. Wiele przypadków śmiertelności drobiu w halach hodowlanych może wynikać z braku odpowiedniego serwisowania i nieprawidłowego stanu technicznego urządzeń wentylacyjnych.

Osoby podróżujące z psami, kotami lub innymi zwierzętami towarzyszącymi nie powinny zapominać o wystarczającej ilości wody. Szczególnie na długich trasach kierowcy powinni regularnie się zatrzymywać i pozwolić zwierzętom biegać i pić. Zwierzęta muszą mieć zapewniony cień, a w przypadku wysokiej temperatury, chłodzenie najlepiej wilgotną szmatką. Nie zaleca się polewania zwierzęcia wodą. Nagłe ochłodzenie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

„W upalne dni hodowcy nigdy nie powinni zostawiać zwierzęcia w samochodzie, temperatura może osiągnąć 50° C w ciągu kilku minut, co może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia”. Jeśli w końcu zwierzę przegrzeje się, konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy przez ochłodzenie letnią wodą, umieszczenie zwierzęcia w cieniu, zapewnienie wystarczającego zaopatrzenia w wodę i zwrócenie się o pomoc do lekarza weterynarii. W przypadku codziennych spacerów psów najlepszy czas jest zalecany rano i wieczorem,  gdy temperatury są do zniesienia.

Podobne zasady dotyczą transportu zwierząt gospodarskich. W upalne dni zaleca się planowanie podróży do wczesnych godzin porannych lub wieczornych. W każdym przypadku konieczne jest zapewnienie zgodności z wymogami prawodawstwa (rozporządzenie WE 1/2005), w szczególności temperatura transportu, długość transportu, zapewnienie karmienia i pojenia."

Autor: Artur Szweda