Konieczność pozyskiwania dodatkowych dokumentów na etapie składania wniosków o płatność w programie „Czyste Powietrze”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 lipca 2025

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na pojawiające się pytania dotyczące pozyskiwania dodatkowych dokumentów na etapie oceny Wniosków o płatność finansowanych z KPO i FEnIKS informujemy, że w związku z komunikatem opublikowanym w dniu 27 czerwca 2025 r. na oficjalnej stronie programu „Czyste Powietrze” (https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/przyspieszamy-wycene), w szczególności, jeśli koszty przedstawione przez Beneficjenta przekraczają wartości określone w tabelach referencyjnych opublikowanych przez NFOŚiGW, wymagane jest dołączenie do wniosku o płatność następujących dokumentów (dotyczy jedynie zakresu z przekroczonymi cenami z tabeli):

  1. Szczegółowej specyfikacji poniesionych kosztów dla poszczególnych zadań (np. kosztorys, opis faktur, zestawienie wykonanych elementów), zawierającej:
    • rozbicie kosztów na ceny netto i brutto poszczególnych prac dla danej kategorii kosztów kwalifikowanych, np. w przypadku stolarki okiennej – zakup stolarki, ciepły montaż okien, zakup i montaż parapetów wewnętrznych/zewnętrznych, regulacja, obróbka tynkarska.
  1. Pisemnego wyjaśnienie konieczności przeprowadzenia prac zgodnie z dokumentacją kosztową. Uzasadnienie wyższych kosztów niż przyjęte jako referencyjne może być związane m.in. z:
    • objęciem budynku wpisem do rejestru zabytków i związaną z tym koniecznością użycia wyselekcjonowanych materiałów,
    • koniecznością wykonania dodatkowych prac związanych ze złym stanem technicznym budynku,
    • koniecznością użycia nietypowych materiałów/systemów ociepleń związanych z konstrukcją budynku,
    • potrzebą użycia materiałów o podwyższonych parametrach jakościowych w zakresie uzyskania efektu termomodernizacyjnego, itp.
  1. Kopii audytu energetycznego (jeśli był wykonywany w ramach projektu lub jako podstawa doboru technologii).
  2. Dokumentacji fotograficznej zrealizowanego zakresu rzeczowego, tj. zdjęcia zamontowanych urządzeń, elementów ocieplenia, wymienionej stolarki itp.

Złożenie wszystkich wymaganych dokumentów podczas jednej wizyty pozwoli usprawnić proces oceny wniosku o płatność, zminimalizuje konieczność uzupełnienia dokumentacji oraz umożliwi szybszą wypłatę dotacji.

Dodatkowe informacje oraz tabela kosztów referencyjnych dostępne są na stronie:

Autor: Artur Szweda